خانه / فیزیوتراپی / سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپ چیست ؟

سندروم تونل کارپ یا نشانگان تونل مچ دستی (به انگلیسی: Carpal tunnel syndrome) 

در نتیجه فشردگی عصب میانی (مدین Median ) در ناحیه تونل کارپال (مچ دست ) ایجاد می‌شود.علایم بیماری زمانی بروز می کند که کانال عصبی که در ناحیه مچ دست قرار دارد تنگ می شود و باعث ایجاد فشار بر روی عصب مدین مچ دست می شود.عصب مدیان یک عصب حسی و حرکتی است. این عصب مسئول حس دادن به انگشتان شست و سبابه و میانی و نیمی از انگشت انگشتری و حس کف دست است. این عصب همچنین موجب تحریک عضلات برجستگی تنار میشود. برجستگی تنار در کف دست و در مجاورت انگشت شست بوده و حاوی عضلاتی است که شست را حرکت میدهند.

carpal_tunnel_Tavan2.ir سندرم تونل کارپ (2)

علل بیماری

معمولا به دلیل استفاده بیش از حد از مچ دست به ویژه در موارد کارهای ظریف و تکراری ایجاد می شود و اصولا به دنبال انجام مکرر کارهایی که با دست و مچ انجام می شود علایم بروز می کند. شیوع این بیماری در خانمهای خانه دار، بین سنین ۳۰-۴۰ سال، کاربران کامپیوتر، نجاران، تصویرگران، کارگران، قصابها و مکانیکهای خودرو و رانندگان ماشینهای سنگین بیشتر است

  • علل تشریحی : شکستگی‌ها، در رفتگی‌ها، استئوفیت‌های استخوانهای مچ، تومورها، کیست‌ها، سینوویوم تکثیر یافته، آرتروز و…
  • علل التهابی و یا نوروپاتیک : دیابت و الکلیسم (این دو عروق و یا سلولهای پوششی عصب را درگیر می‌سازند)، بارداری و اختلالات تیروئید (با تغییر تعادل مایعات والکترولیتها و آدم احتمالی)
  • علل مکانیکی : حرکات تکراری مچ و انگشتان، ارتعاش (مانند آب میوه گیری یا دریل کاری) بویژه در کارگران دستی و کاربران کامپیوتر.

carpal_tunnel_Tavan2.ir سندرم تونل کارپ (3)

علائم و تظاهرات بالینی 

  • کرختی (Numbness)
  • درد
  • گزگز (پارستزی) در انگشتان اول تا سوم
  • تشدید علائم و درد در شبها و بلند شدن از خواب در اثر درد
  • ایجاد درد در حرکات تکراری مچ دست
  • ضعف و لاغر شدن عضلات
  • در موارد شدید افتادن اجسام از دست و عدم توانایی در انجام کارهای ظریف ( در اثر فشار شدید بر روی عصب)

شیوع سندروم تونل کارپ در خانم ها بیشتر بوده و ۵ برابر آقایان است. بیماری بیشتر در سنین بین ۳۰ و ۶۰ سال دیده میشود اما بخصوص در حوالی سن یائسگی در خانم های خانه دار بیشتر دیده میشود.

سندروم کانال کارپ در افرادی که کارهای تکراری با دست دارند نظیر کسانی که تایپ انجام می دهند یا شغل فنی با حرکات مکرر دست و انگشتان دارند بیشتر دیده می شود. این بیماری در زمان بارداری خانم ها نیز شایع است اما معمولا بعد از پایان بارداری بهبود می یابد.

در اکثر بیماران، مشکل زمینه ای وجود ندارد اما در پانزده درصد موارد بیماری زمینه ای مثل دیابت ، بیماریهای تیروئید یا سابقه شکستگی درمچ دست دیده میشود.

تشخیص

۱-گرفتن تاریخچه بیماری که کمک بسیاری به تشخیص می کند

۲- انجام معاینات فیزیکی : نشانه تینل (Tinel sign) ، آزمایش فالن (Phalen test )

۳-گرفتن نوار عصب

۴- در مواردی که بیمار علایم بالینی واضح نداشته باشد از ام.آر.آی جهت تشخیص بیماری استفاده می شود.

 

عوارض

خطر التهاب تاندونها در بیمارانی که با وجود گرفتاری مچ دست و بروز علایم C.S.T به همان فعالیتهای سابق ادامه می دهند، وجود دارد افزایش فشار روی کانال کارپال و نرسیدن خون به این ناحیه موجب از دست دادن تحرک مچ دست و صدمات عصبی جدی و ماندگار می شود.

carpal_tunnel_Tavan2.ir سندرم تونل کارپ (4)

درمان

هدف از درمان برداشتن فشار از روی عصب میانی مچ دست است که به ترتیب شدت علائم به صورت زیر پیگیری میشود :

۱- محدود کردن استفاده از دست یا تغییر شیوه استفاده از آن با استفاده از آتل (یک وسیله بی حرکت کننده )

۲ – آموزش تمرینات فیزیوتراپی برای کاهش فشار بروی عصب

۲- درمان دارویی : ضد التهاب های استروئیدی مثل کورتون ها و غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن، دیکلوفناک و پیروکسیکام

۳- درمان جراحی : رباطی که بر روی عصب مدین مچ دست می گذرد را برش داده و فشار روی عصب و مچ دست برداشته می شود.

 توجه :

در صورت استفاده از داروهای ضد التهاب استروئیدی خوراکی، معده نباید خالی باشد و در صورت تجویز پزشک باید با آنتی اسید و آب فراوان میل شود. ممکن است پزشک متخصص به شما توصیه شود که یک داروی کورتونی را به درون کانال مچ دست تزریق کنید پس از تزریق باید حداقل تا ۲۴ ساعت استراحت داشته باشید.  افراد بالای ۶۵ سال بیش از ۷ روز نباید از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی بدون تجویز پزشک استفاده کنندمصرف ویتامین ب ۶ نیز ممکن است مفید باشد.

در مرحله شدید سندرم : این گروه اغلب علائم طولانی مدت دارند، به دلیل آسیب دایمی عصب حتی بعد از برداشتن فشار ممکن است برای همیشه آسیب حسی و ضعف عضلات تنار باقی بماند.

 

عوارض ناشی از عدم درمان سندرم تونل مچ دستی

سندرم تونل مچ دستی که درمان نشده باشد گاهی منجر به آسیب دائمی عصب مدیان شده (برخی یا همه رشته‌های عصبی از بین میروند) و در نتیجه اختلال حسی یا حرکتی دائمی بوجود می آید و لذا توجه به این نکته بسیار مهم است و هرگز نباید اجازه داد که اختلال عصب منجر به ضایعه دائمی عصب گردد.

 

پیشگیری

۱- از تکرار اعمالی که باعث شروع درد می شود خودداری نمائید در صورتی که امکان توقف فعالیتها وجود ندارد، فعالیتهای خود را کاهش دهید یا به نحوی تغییر دهید که مچ دست تحت فشار نباشد.

۲- استرس به همراه فعالیت می تواند صدمه بیشتری وارد کند بنابراین کنترل استرس نقش بسزائی در کاهش درد دارد.

۳- در صورت استفاده از آتل باید روش صحیح پوشیدن آن را یاد بگیرید.

۴- توجه داشته باشید که آتل حرکات را محدود می کند و در ابتدا باعث بیشتر شدن درد می شود ولی با استفاده مداوم، متوجه اثرگذاری و کم شدن درد می شوید.

۵- از حرکات تشدید کننده درد بپرهیزید

۶- پیروی از برنامه های فیزیوتراپی از سفتی و سختی مفاصل و اختلال در عملکرد عضلات مربوط به مفصل و ارگانهای اطراف آن به هنگام پوشیدن آتل پیشگیری می کند.

۷- از خم کردن مچ دست بپرهیزید.

۸- زمانی که در حالت دراز کش هستید دست خود را بالاتر نگهدارید

۹- از دست سالم برای استفاده از موس کامپیوتر استفاده کنید

در صورتی که شما به کاری مشغول هستید که مکررا با دست انجام داده می شود اطمینان حاصل کنید که مچ شما در زمان کار در وضعیت راحتی قرار گرفته است و در طول کار، فواصل استراحت منظم داشته باشید.

 

چند راهکار برای کاهش درد سندروم تونل کارپال

– در صورتی که در ناحیه مچ دست خود به علت سندروم تونل کارپال دچار درد شدید، می توانید از طب سوزنی و یا طب فشاری برای کاهش درد آن استفاده کنید.

– برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که ویتامین های گروه B  به خصوص B6 و ویتامین C را به مقدار کافی دریافت می کنند، کمتر به این سندروم مبتلا می شوند. ویتامین C بیشتر در مرکبات یافت می شود.

– شرکت در جلسات فیزیوتراپی به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از این بیماری نیز مفید می باشد. فیزیوتراپیست ها، ورزش ها و تمریناتی را برای کاهش التهاب و درد انجام می دهند.

درباره ی پارسا عافیت

. . . . درباره نویسنده : . . سردبیر مجله آنلاین توانبخشی توان 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*